TK2024 viidessä luvussa

  • $7.22B brutto fani-maksuja (+9% vuotta aiemmasta)
  • $5.80B maksettu luojille (+9% vuotta aiemmasta)
  • $1.41B alustan nettotulot (+8% vuotta aiemmasta)
  • $684M voitto ennen veroja (+4% vuotta aiemmasta — hitain koskaan raportoitu voiton kasvu)
  • 4,63M luojatiliä · 377,5M fanitiliä

TK2024-ilmoituksesta

Fenix International Ltd, OnlyFansin emoyhtiö, jättää vuositilinpäätökset UK Companies Houselle. TK2024-ilmoitus kattaa 30. marraskuuta 2024 päättyneen kahdentoista kuukauden jakson ja se tarkastettiin ulkoisesti. Companies Housen ilmoitukset ovat julkisia — kuka tahansa voi todentaa pääluvut virallista PDF:ää vastaan. Tämä tarkastettavuus tekee OnlyFansista käyttökelpoisen vertailukohdan laajemmalle luojatalouden alalle, jossa useimmat alustat ovat yksityisiä ja tarkastamattomia.

Liikevaihdon ja voiton erittely

Brutto fani-maksut — tilausten, pay-per-view-myyntien, juomarahojen ja yksityisviestien kokonaisarvo — saavuttivat $7,22 miljardia, 9% kasvu vuoden 2023 $6.63B:stä. Vakio 20% alustamaksun jälkeen $5,80 miljardia meni luojille. Alustan pitämistä $1,41 miljardista $684 miljoonaa päätyi voittoon ennen veroja — noin 48% liiketulosmarginaali nettotuloista, linjassa aiempien vuosien kanssa.

4% voiton kasvu on huomionarvoinen, koska se on hitain alustan koskaan raportoima. Liikevaihto kasvoi 9% ja maksut kasvoivat 9%, mutta voitto jäi jälkeen — merkki siitä, että kustannukset (todennäköisesti vaatimustenmukaisuus, maksunkäsittely ja sisällön moderointi) ylittävät liikevaihdon kasvun.

$7.22B Brutto fani-maksut +9% vs $6.63B (2023)
$5.80B Luojien maksut (80%) +9% vs $5.30B (2023)
$1.41B Alustan nettotulot (20%) +8% vs $1.31B (2023)
$684M Voitto ennen veroja +4% vs $658M (2023)

Brutto fani-maksut — TK2024 kontekstissa

2019–2024 · USD
OnlyFansin brutto fani-maksut vuosittain, 2019–2024, USD
Lähde: Fenix Internationalin vuosi-ilmoitukset JSON
Upota tämä kaavio <iframe src="https://onlyfansstatistics.com/embed/revenue" width="100%" height="380" frameborder="0" style="border:0;border-radius:12px;" loading="lazy" title="OnlyFansin bruttoliikevaihto vuosittain"></iframe>

Luojaystävällinen 80/20-jako

OnlyFans on käyttänyt samaa luojaystävällistä 80/20-jakoa lanseerauksesta lähtien — luojat pitävät 80% jokaisesta dollarista, jonka fani käyttää, alusta pitää 20%. Tasoja, kynnyksiä tai poikkeuksia «viraaleille» luojille huonomman sopimuksen muodossa ei ole. Yksinkertaisuus on osa syytä, miksi niin monet luojat näkevät OnlyFansin läpinäkyvämpänä kuin mainosrahoitteiset alustat, joilla tulo-osuudet vaihtelevat sitoutumismittareiden mukaan.

Yksi varaus: 80/20-jako on brutto luojan puolen maksuista. Maksunkäsittely, valuuttamuunnos (ei-USD-faneille) ja verovelvoitteet otetaan luojan 80%:sta. Todellinen nettotulo on tyypillisesti lähempänä 70–75% alkuperäisestä fani-maksusta yhdysvaltalaisille luojille, alempi kansainvälisille.

Luoja- ja fanitilit

Tilikauden 2024 lopussa OnlyFansilla oli 4,63 miljoonaa luojatiliä ja 377,5 miljoonaa fanitiliä (kumulatiivinen, ei dedupoitu). Luojien kasvu oli noin 13% TK2023:n 4,10 miljoonasta; fanitilien kasvu oli 24%. Fanien suhde luojiin — 81,6:1 vuoden lopussa — pysyi vakaana pitkäaikaisen 74:1–87:1 -kaistan sisällä.

Mittari20232024Vuotta aiemmasta
Brutto fani-maksut$6.63B$7.22B+9%
Luojien maksut$5.30B$5.80B+9%
Alustan nettotulot$1.31B$1.41B+8%
Voitto ennen veroja$658M$684M+4%
Luojatilit4,10M4,63M+13%
Fanitilit (kum.)305,07M377,5M+24%

Luojan keskimääräinen tulo — mitä matematiikka oikeasti kertoo

Jakamalla $5.80B maksuissa 4,63M luojatilillä saadaan keskiarvo $1,253 per luoja vuodessa, tai noin $104 kuukaudessa. Mutta tämä keskiarvo vääristyy voimakkaasti pitkän hännän takia: kolmannen osapuolen analyysit osoittavat johdonmukaisesti, että ylin 1% luojista kerää ~33% kokonaismaksuista, kun taas mediaaniluoja ansaitsee lähempänä $180 vuodessa. Käsittelemme koko jakauman sivulla luojien ansiot.

Lähteet

  • [FENIX-2024] Fenix International Ltd — UK Companies House TK2024 -ilmoitus (tarkastettu).
  • [STATISTA-2024] Statista — historialliset fani- ja luojaluvut.
  • [REUTERS-2025] Reuters — kattavuus TK2024-ilmoituksen julkaisusta.

Aiheeseen liittyvät