ΟΕ2024 σε πέντε αριθμούς

  • $7.22B ακαθάριστες πληρωμές fans (+9% σε ετήσια βάση)
  • $5.80B καταβλήθηκαν στους δημιουργούς (+9% σε ετήσια βάση)
  • $1.41B καθαρά έσοδα πλατφόρμας (+8% σε ετήσια βάση)
  • $684M κέρδη προ φόρων (+4% σε ετήσια βάση — η βραδύτερη αύξηση κερδών που έχει καταγραφεί)
  • 4,63 εκατ. λογαριασμοί δημιουργών · 377,5 εκατ. λογαριασμοί fans

Σχετικά με την κατάθεση ΟΕ2024

Η Fenix International Ltd, η μητρική εταιρεία του OnlyFans, υποβάλλει ετήσιους λογαριασμούς στο UK Companies House. Η κατάθεση ΟΕ2024 καλύπτει την περίοδο των δώδεκα μηνών που έληξε στις 30 Νοεμβρίου 2024 και ελέγχθηκε εξωτερικά. Οι καταθέσεις του Companies House είναι δημόσιες — οποιοσδήποτε μπορεί να επαληθεύσει τους βασικούς αριθμούς έναντι του επίσημου PDF. Αυτή η δυνατότητα ελέγχου είναι αυτό που καθιστά το OnlyFans χρήσιμο ως σημείο αναφοράς για την ευρύτερη οικονομία των δημιουργών, όπου οι περισσότερες πλατφόρμες είναι ιδιωτικές και μη ελεγμένες.

Ανάλυση εσόδων και κερδών

Οι ακαθάριστες πληρωμές fans — η συνολική αξία των συνδρομών, των πωλήσεων pay-per-view, των φιλοδωρημάτων και των άμεσων μηνυμάτων — έφτασαν τα $7,22 δισ., αυξημένες κατά 9% από τα $6.63B του 2023. Μετά την τυπική προμήθεια πλατφόρμας 20%, $5,80 δισ. πήγαν στους δημιουργούς. Από τα $1,41 δισ. που κράτησε η πλατφόρμα, $684 εκατ. έπεσαν στα κέρδη προ φόρων — λειτουργικό περιθώριο περίπου 48% επί των καθαρών εσόδων, σύμφωνο με τα προηγούμενα έτη.

Η αύξηση κερδών 4% είναι αξιοσημείωτη επειδή είναι η βραδύτερη που έχει αναφέρει η πλατφόρμα. Τα έσοδα αυξήθηκαν κατά 9% και οι πληρωμές αυξήθηκαν κατά 9%, αλλά τα κέρδη υστέρησαν — ένδειξη ότι τα κόστη (πιθανότατα συμμόρφωση, επεξεργασία πληρωμών και εποπτεία περιεχομένου) ξεπερνούν την αύξηση των εσόδων.

$7.22B Ακαθάριστες πληρωμές fans +9% έναντι $6.63B (2023)
$5.80B Πληρωμές δημιουργών (80%) +9% έναντι $5.30B (2023)
$1.41B Καθαρά έσοδα πλατφόρμας (20%) +8% έναντι $1.31B (2023)
$684M Κέρδη προ φόρων +4% έναντι $658M (2023)

Ακαθάριστες πληρωμές fans — ΟΕ2024 σε πλαίσιο

2019–2024 · USD
Ακαθάριστες πληρωμές fans του OnlyFans ανά έτος, 2019–2024, USD
Πηγή: ετήσιες καταθέσεις της Fenix International JSON
Ενσωμάτωση αυτού του διαγράμματος <iframe src="https://onlyfansstatistics.com/embed/revenue" width="100%" height="380" frameborder="0" style="border:0;border-radius:12px;" loading="lazy" title="Ακαθάριστα έσοδα OnlyFans ανά έτος"></iframe>

Ο διαχωρισμός 80/20 υπέρ του δημιουργού

Το OnlyFans χρησιμοποιεί τον ίδιο φιλικό προς τον δημιουργό διαχωρισμό 80/20 από την έναρξη — οι δημιουργοί κρατούν το 80% κάθε δολαρίου που ξοδεύει ένας fan, η πλατφόρμα κρατά το 20%. Δεν υπάρχουν επίπεδα, ούτε όρια, ούτε εξαιρέσεις για «viral» δημιουργούς που λαμβάνουν χειρότερη συμφωνία. Η απλότητα είναι μέρος του λόγου που τόσοι δημιουργοί βλέπουν το OnlyFans ως πιο διαφανές από πλατφόρμες χρηματοδοτούμενες από διαφημίσεις, όπου τα μερίδια εσόδων κυμαίνονται με τις μετρήσεις engagement.

Μια επιφύλαξη: ο διαχωρισμός 80/20 είναι ακαθάριστος έναντι των τελών από την πλευρά του δημιουργού. Η επεξεργασία πληρωμών, η μετατροπή νομίσματος (για fans εκτός USD) και οι φορολογικές υποχρεώσεις προέρχονται από το 80% του δημιουργού. Το πραγματικό καθαρό εισόδημα συνήθως πλησιάζει το 70–75% της αρχικής πληρωμής του fan για δημιουργούς με έδρα τις ΗΠΑ, χαμηλότερο για διεθνείς.

Λογαριασμοί δημιουργών και fans

Έως το τέλος του οικονομικού έτους 2024, το OnlyFans είχε 4,63 εκατομμύρια λογαριασμούς δημιουργών και 377,5 εκατομμύρια λογαριασμούς fans (αθροιστικά, χωρίς αφαίρεση διπλότυπων). Η αύξηση δημιουργών ήταν περίπου 13% επί των 4,10 εκατομμυρίων του ΟΕ2023· η αύξηση λογαριασμών fans ήταν 24%. Η αναλογία fans προς δημιουργών — 81,6:1 στο τέλος του έτους — παρέμεινε σταθερή εντός της μακροχρόνιας ζώνης 74:1 έως 87:1.

Μετρική20232024Ετήσια
Ακαθάριστες πληρωμές fans$6.63B$7.22B+9%
Πληρωμές δημιουργών$5.30B$5.80B+9%
Καθαρά έσοδα πλατφόρμας$1.31B$1.41B+8%
Κέρδη προ φόρων$658M$684M+4%
Λογαριασμοί δημιουργών4,10 εκατ.4,63 εκατ.+13%
Λογαριασμοί fans (αθρ.)305,07 εκατ.377,5 εκατ.+24%

Μέσο εισόδημα δημιουργού — τι λένε πραγματικά τα μαθηματικά

Διαιρώντας τα $5.80B σε πληρωμές με τους 4,63 εκατ. λογαριασμούς δημιουργών δίνει μέσο όρο $1,253 ανά δημιουργό ετησίως, ή περίπου $104 ανά μήνα. Αλλά αυτός ο μέσος όρος στρεβλώνεται έντονα από τη μακριά ουρά: αναλύσεις τρίτων δείχνουν σταθερά ότι το κορυφαίο 1% των δημιουργών συγκεντρώνει ~33% των συνολικών πληρωμών, ενώ ο διάμεσος δημιουργός κερδίζει πιο κοντά στα $180 ετησίως. Καλύπτουμε την πλήρη κατανομή στη σελίδα έσοδα δημιουργών.

Πηγές

  • [FENIX-2024] Fenix International Ltd — κατάθεση UK Companies House ΟΕ2024 (ελεγμένη).
  • [STATISTA-2024] Statista — ιστορικοί αριθμοί fans και δημιουργών.
  • [REUTERS-2025] Reuters — κάλυψη της κυκλοφορίας της κατάθεσης ΟΕ2024.

Σχετικά